
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Contact Plating | Tin |
| Min Input Voltage | 2.2 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Accuracy | 3.5 % |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Quiescent Current | 25 nA |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 0.18 %/A |
| Line Regulation | 0.04 %/V |
| Dropout Voltage | 190 mV |
| Polarity | Positive |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 1353
Distributors
pcbx
Unit Price$0.45888
Ext.Price$0.45888
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.45888 | $0.45888 |
| 10 | $0.35626 | $3.56260 |
| 25 | $0.32046 | $8.01150 |
| 50 | $0.28825 | $14.41250 |
| 100 | $0.25928 | $25.92800 |
| 300 | $0.24680 | $74.04000 |
| 500 | $0.23493 | $117.46500 |
| 1000 | $0.21971 | $219.71000 |
